Aktivity školy

Pražské Quadriennale 2019

Navštívili sme 14. ročník Pražského Quadriennale na Výstavisku Praha, kde sa konala najväčšia medzinárodná prehliadka v oblasti divadla a scénografie. Tato ojedinelá výstava scénografie a divadelného priestoru predstavila diela umelcov, odborníkov a študentov z viac než 79 štátov, a to prostredníctvom 600 živých performancií, prednášok, prezentácií, masterclasses a dielní, ktoré medzinárodný tím kurátorov vybral z viac než 17 000 prihlásených projektov. Viac foto tu.

BRATISLAVA SNG

Navštívili sme Slovenskú národnú galériu v Bratislave. V Esterházyho paláci sme obdivovali výstavu Z akadémie do prírody - Podoby krajinomaľby v strednej Európe. Zaujala nás aj expozícia Krajina za mapou - Knižnica Kornela a Nade Földváriovcov. Viac foto tu.

Workshop DUO performance 

Dňa 10. 5. 2019 sa naši študenti zúčastnili pohybového workshopu DUO performance Anette Friedrich Johannessen & Jan Egil Finne na Nástupišti 1 -12 v Topoľčanoch, ktorý bol zameraný na performačne umenie. Viac foto tu.

EXKURZIA RUŽOMBEROK

9. 4. 2019 sme navštívili Galériu Ľudovíta Fullu v Ružomberku, jedného z najvýznamnejších a najosobitejších slovenských umelcov 20. storočia. Mali sme možnosť vidieť unikátne diela, ktoré umelec daroval štátu ako aj jeho ateliér a obývacie priestory. Viac foto tu.


WORKSHOP ARTTEX

Dňa 4. 4. 2019 sme sa zúčastnili tvorivej dielne v Pohronskom osvetovom stredisku v Žiari nad Hronom. Tvorivá dielňa bola zameraná na textilnú techniku Arttex, ktorá je realizovaná spôsobom netkanej textílie. Ďakujeme organizátorom a pani lektorke Linde Kováčovej za jej cenné rady. 

 Viac foto tu.  

EXKURZIA ŽILINA

12. marca 2019 sme navštívili stálu expozíciu Vincenta Hložníka v Považskej galérii umenia v Žiline. Žiaci sa oboznámili s tvorbou jedného z najvýznamnejších slovenský umelcov. V 50. rokoch sa jeho tvorba niesla v znamení vytvárania veľkých grafických cyklov zachytávajúcich vojnové a apokalyptické výjavy. Rozsiahla grafická tvorba autora výrazne podmienila vznik tzv. Hložníkovej grafickej školy a spolu s prácami v oblasti kresby, maľby a ilustrácie je výrazným prúdom v modernom slovenskom výtvarnom umení.

EXKURZIA TRNAVA

Navštívili sme Galériu Jána Koniarka a Synagógu v Trnave. Mali sme možnosť vidieť diela súčasných slovenských umelcov Juraja Kollára a Eriky Miklóšovej. Viac foto tu. 

UMELECKO - DEKORAČNÉ DIELNE SND

Dňa 19. 2. sme navštívili Umelecko - dekoračné dielne SND v Bratislave. Mali sme možnosť nahliadnuť do dielní, kde sa vyrábajú masky, kostýmy až po grandiózne kulisy. Viac foto tu.

DEŇ OTVORENÝCH DVERÍ

V deň otvorených dverí sme privítali záujemcov o štúdium, ktorí mali možnosť nahliadnuť do ateliérov a oboznámiť sa s priebehom výučby na našej škole. Viac foto tu.

REFLEXIE IV.

Zúčastnili sme sa vernisáže výstavy Asociácie slovenského umenia v Galérií mesta Topoľčany pod názvom Reflexie IV. Je to výstava salónneho typu, kde umelci prezentujú svoju tvorbu v rozličných odvetviach výtvarného umenia. Každý milovník umenia si nájde to svoje. Viac foto tu.

EXKURZIA VIEDEŇ

Dňa 11. decembra 2018 sme navštívili galériu Albertina vo Viedni. Mali sme možnosť vzhliadnuť originálne majstrovské diela od svetových umelcov. Viac foto TU

MAJOLIKA MODRA

Dňa 14.11. 2018 SŠÚV v Topoľčanoch poriadala exkurziu v Majolike Modra. Výrobné družstvo sa zameriava na tvorbu majolikového tovaru. Naši študenti sa zoznámili s celým procesom výroby majoliky a získali cenné vedomosti z histórie výroby keramiky v Modre. Navštívili jednotlivé dielne a každý študent točil na hrnčiarskom kruhu a namaľoval majolikový vzor na pripravený výrobok. Dohodli sme i možnosť súvislej praxe našich študentov v priestoroch výrobného družstva. Z workshopu odchádzali žiaci plný dojmov a nových znalostí, ktoré využijú v procese tvorby v škole. Viac foto tu

WORKSHOP - LÍHANÉ SKLO

Dňa 26. 10. 2018 sme sa zúčastnili na workshope v Podmaníne - Líhané sklo. Workshop bol zameraný na teoretickú a praktickú časť, kde sa študenti naučili vytvárať podklady a formy na líhané sklo. Získali manuálne zručnosti s prípravou a rezaním skla. Kurz trval osem hodín a svoje poznatky študenti využijú v nasledujúcom štúdiu.

EXKURZIA BRATISLAVA

Dňa 16. 10. 2018 sme navštívili výstavu akad. mal. Martina Benku na Bratislavskom hrade a v SNG sme obdivovali diela Emilla Fillu a Ľudovíta Fullu. Výstava sprístupnená pod názvom "FILLA - FULLA: Osud umělce, Osud umelca" zameraná na tvorbu dvoch klasikov českého a slovenského moderného umenia Emila Fillu (1882 - 1953) a Ľudovíta Fullu (1902 - 1980) bola zároveň súčasťou projektu Made in Czechoslovakia prezentovaného pri príležitosti 100. výročia vzniku Československej republiky.